Uroda

W jaki sposób stres wpływa na urodę?

single-image

Stres często bywa bagatelizowany, co jest poważnym błędem. Jego nadmiar lub regularność negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale też na urodę. Dzieje się to na wiele sposobów, wśród których warto zwrócić uwagę na najpoważniejsze kwestie.

Jak stres wpływa na skórę?

Kiedy człowiek odczuwa silny stres, jego organizm traktuje to jako zagrożenie. Według mózgu życie może być zagrożone, dlatego krew pompowana jest do narządów odpowiedzialnych za przetrwanie. Oznacza to, że naczynia krwionośne kurczą się, a krew odpływa z kończyn i twarzy. Objawia się to zimną skórą i bladością. Przez taką reakcję organizmu niektóre części ciała są niedotlenione. W tych miejscach skóra znacznie szybciej się starzeje. Najwyraźniej jest to widoczne na skórze twarzy. Cera staje się blada, a oczy stają się podkrążone i opuchnięte. W przypadku niektórych chorób może dojść do zaostrzenia ich objawów. Dotyczy to głównie łuszczycy, liszaja i egzemy. Wzrasta również ilość produkowanego sebum.

Jak stres wpływa na uzębienie?

Silny stres może powodować podświadome zaciskanie szczęki, co często prowadzi do wykruszania się szkliwa, a nawet zwichnięć stawów żuchwy. Uzębienie w takim stanie staje się nadwrażliwe, co utrudnia spożywanie posiłków. Może być to również przyczyna problemów z trawieniem i chorób układu pokarmowego. Zęby u osób żyjących w stresie znacznie częściej dotknięte są próchnicą, paradontozą czy innymi schorzeniami. Z kolei suchość w ustach prowadzi do spękania warg i powstawania opryszczki ust.

Jak stres wpływa na postawę ciała?

Osoby zestresowane najczęściej są pochylone lub przygarbione i sprawiają wrażenie zamkniętych w sobie. Niemal widać ciężar spoczywający na ich barkach. Powoduje to napinanie się mięśni, co prowadzi do powstawania problemów z układem kostnym oraz z przeciążonymi stawami.

Jak stres wpływa na wagę ciała?

Stres przyspiesza utratę ważnych minerałów i witamin, a żyjąc w ciągłym napięciu rzadko myśli się o zbilansowanej i zdrowej diecie. W efekcie organizm nie ma tego, co jest mu potrzebne i z każdym dniem staje się coraz słabszy. Rośnie ryzyko pojawienia się różnego rodzaju chorób. Najczęstszą próbą zredukowania stresu jest jego „zajedzenie”. Nocne podjadanie czy sięganie po coraz większe ilości słodyczy prowadzi do powstawania groźnej nadwagi, której ciężko będzie się później pozbyć. Drugim skrajnym sposobem walki ze stresem jest głodzenie się. Stres może zredukować chęć do jedzenia, co w skrajnych sytuacjach prowadzi do anoreksji czy ortoreksji.

Jak stres wpływa na sen?

Podczas zdrowego snu regenerują się komórki, z którego zbudowany jest organizm. Zbyt mała ilość przespanych godzin prowadzi do jego powolnego wyniszczania. Pierwsze objawy pojawiają się na skórze, która zaczyna tracić blask, staje się opuchnięta i odwodniona. Należy również zadbać o właściwą pozycję do snu, ponieważ zbyt częste odpoczywanie w pozycji półleżącej czy siedzącej może prowadzić do powstania lub pogłębienia wad kręgosłupa.

Zredukowanie stresu jest najlepszym kosmetykiem

Zapanowanie nad stresem oraz przejście z nim do porządku dziennego pozwoli dłużej cieszyć się wyjątkową urodą. Spokojne życie, które pozbawione jest nadmiaru nerwów, pozwala regenerować się organizmowi oraz zapewnić mu wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Przekłada się to na zdrową cerę, silne i sprawne mięśnie oraz odpowiednią posturę ciała. Sam stres jest w stanie wizualnie dodać człowiekowi nawet kilkanaście lat!

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like