Kuchnia Meble

Krzesła do kuchni i jadalni — czym się kierować przy wyborze krzesła?

single-image

Przez ostatnie lata możemy obserwować olbrzymi rozwój oferty na krzesła do kuchni i jadalni. Mamy teraz możliwość wyboru różnych materiałów, z jakich wykonywane są krzesła. Są to głównie drewno, sklejka oraz kolorowe i trwałe tworzywa sztuczne. Oprócz tego w przypadku krzeseł tapicerowanych do kuchni możemy wybierać spośród setek kolorów, zaczynając od białego, a kończąc na wzorach abstrakcyjnych. Dzięki temu wybór krzesła do jadalni lub kuchni jest teraz uzależniony wyłącznie od naszych pomysłów. Czym się kierować decydując się na zakup krzesła do stołu?

Jak przygotować się do wyboru krzesła ?

Przede wszystkim, jeśli już zakupiliśmy stół, to zanim podejmiemy się zakupu krzeseł, powinniśmy określić ich wymiary. Bardzo ważna jest między innymi szerokość kupowanych krzeseł. Muszą one mieścić się koło siebie i być dopasowane do stołu. Zmierzyć należy także ich wysokość. Odpowiednio dobrany model musi swobodnie wsunąć się pod blat stołu. Samo oparcie nie może być zbyt wysokie. Jeśli nasz stół zostanie niejako otoczony wysokimi krzesłami, to efektem będzie optyczne pomniejszenie pokoju. Optymalna wysokość oparcia nie powinna wystawać więcej niż dwadzieścia centymetrów ponad blat stołu. Należy też zadbać o komfort osoby siedzącej, a także estetykę. Krzesło musi być dopasowane do wystroju pokoju.

Jakie wymiary powinno mieć krzesło do jadalni?

Krzesła do jadalni powinny być lekko odchylone do tyłu. Dzięki temu biesiadujący mają więcej swobody. Standardowe krzesło do jadalni ma siedzisko na wysokości 40 cm. Istotna jest też jego szerokość. Jeśli jest bez podłokietników, to powinno mieć ono 42 cm. W przypadku krzesła z oparciami niech będzie to 45 cm. Głębokość nie powinna przekraczać 40 cm.

Estetyczny wygląd

Krzesło powinno być oczywiście dobrane pod kątem stołu oraz aranżacji pomieszczenia. Jeśli jesteśmy właścicielami półfabrycznych czy loftowych wnętrz, to doskonale sprawdzą się krzesła w kolorze ciemnym czy wręcz czarne. W przypadku gdy stół nasz jest wykonany z drewna, to wybierzmy metalowe krzesła w stylu warsztatowym lub industrialnym. Doskonale sprawdzą się też metalowe krzesła obite ekoskórą czy po prostu tkaniną. Także drewno sprawdzi się w pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Możemy tu też dobrać krzesła z tworzywa sztucznego. Ważne, żeby miały one jasny kolor lub czarny. Jeśli nad wyraz cenimy sobie wygodę, to należy zainwestować w klasyczne drewniane krzesła, z tapicerowanym obiciem i oparciem. We wnętrzach w stylu glamour sprawdzą się krzesła tapicerowane aksamitem.

Różnorodność wzorów

Utraty schemat każe nam dobierać wszystkie krzesła w tym samym stylu. Jednak możemy tutaj postawić na indywidualizm i zdecydować się na krzesła mniej formalne, które nie są obute w tekstylia i sztywne. Coraz częściej modne jest bowiem połączenie niepowtarzalności i asymetrii w doborze mebli.

Popularnym rozwiązaniem jest też łączenie różnych modeli krzeseł, które jednak powinny pozostawać w tym samym kolorze. Krzesła wtedy, choć będą się od siebie różnić, to wizualnie stanowić będą jedną całość. Osoby odważniejsze mogą połączyć nie tylko różne rodzaje krzeseł, ale też wprowadzić zupełny misz-masz, jeśli chodzi o ich wysokość, kształt czy nawet kolor. Dodatkowo takie połączenie ma swoje zalety natury ekonomicznej. Jeśli zajdzie konieczność wymiany jednego czy dwóch krzeseł, to nie musimy tutaj kupować całego kompletu. Całość takiego pomieszczenia przestaję być dodatkowo nudna i jednostajna. Jeśli jednak czujemy się bezpieczniej w jednolitej kolorystyce. Wybierzmy komplet krzeseł.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like