Aranżacje Kuchnia

Jak wybrać stół do kuchni lub jadalni?

single-image

Stół do kuchni lub jadalni często pełni funkcję głównego miejsca rodzinnych spotkań — dlatego, jeśli życie rodzinne najczęściej toczy się w kuchni i właśnie w niej spędzamy najwięcej czasu, pomyślmy, aby urządzić jadalnię właśnie tutaj. Jeśli mamy małą kuchnię, ustawmy stół przy ścianie.

Pamiętajmy, że przestrzeń niezbędna, aby przy nim wygodnie siedzieć, to około 80 cm od krawędzi, przy których będziemy siedzieć. Taka odległość pozwoli na wsobną pozycję przy stole i manewrowanie krzesłem. 120 centymetrów to minimalna długość stołu, aby przy jednej krawędzi usadzić dwie osoby obok siebie.

Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, jadalnię możemy urządzić na granicy tych dwóch wnętrz. W naturalny sposób wydzieli przestrzeń. Kuchnię od jadalni i części salonowej wydzielimy na przykład ścianką lub wyższą wyspą kuchenną. Taka separacja umożliwi utrzymanie kontaktu wzrokowego z gośćmi lub domownikami, a zasłoni na przykład nieporządek w kuchni, który powstaje podczas gotowania.

Jadalnia urządzona w salonie staje się miejscem odświętnym. Przy takim stole jadalnianym sadzamy gości i wydajemy uroczyste przyjęcia. Dlatego zadbajmy, aby stół i krzesła w jadalni w salonie były wystarczająco dekoracyjne i pasujące stylem do reszty wnętrza.

Najbardziej uniwersalny będzie oczywiście rozkładany stół, którego powierzchnię możemy zmieniać w zależności od potrzeb. Wymaga on jednak odpowiednio dużo miejsca. Pamiętajmy, że na wygodny, rozkładany stół z krzesłami dla ośmiu osób potrzeba około 12 m². Do tego powinien być odsunięty co najmniej 60 cm od ścian i mebli, żeby można go było wygodnie obejść.

Okrągły stół zajmuje optycznie mniej miejsca niż rozkładany. Dobrze prezentuje się na środku pomieszczenia – gorzej w kącie. Ponadto zaletą okrągłego stołu jest podział miejsc, który sprawia, że wszystkie są równoważne.

Stół prostokątny jest bardziej uniwersalny niż okrągły. Równie dobrze można go ustawić w narożniku pomieszczenia, jak i na jego środku. Miejsca przy prostokątnym stole nie są jednak równorzędne, a ostre kanty przeszkadzają przy obchodzeniu go dookoła. Interesującą propozycją może być podłużny stół o zaokrąglonych narożnikach, na przykład eliptyczny. Opływowy kształt – występuje w wersji tradycyjnej i nowoczesnej – będzie ciekawszy, a brak ostrych kantów – wygodniejszy.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Wybierając stół, pozostaje nam wybór materiału, z jakiego mebel jest wykonany. Do wyboru mamy stoły drewniane, metalowe, szklane oraz wykonane z tworzyw sztucznych. Wybierając stół, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego blat.

Stół z kamiennym blatem

Najlepiej sprawdzi się taki, który ma twardą i gładką powierzchnię, jest odporny na wilgoć i zarysowania, a przede wszystkim łatwy do wyczyszczenia. Decydując się na blat kamienny mamy gwarancję, że jest on bardzo trwały, jednak ciężki i dość drogi. W mniejszych wnętrzach będzie się jednak prezentował zbyt ciężko i masywnie.

Stół do kuchni z drewnianym blatem

Z kolei po zakupie stołu drewnianego do jadalni bez problemu możemy go po jakimś czasie odnowić i przemalować. Tutaj ma jednak znaczenie rodzaj drewna. Blat wykonany z miękkiego drewna, np. sosnowego, będzie wrażliwy na zadrapania i uderzenia.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like