Baner dekoracja domu
Dla dziecka

Jak skutecznie nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

single-image
Baner dekoracja domu

Na pewno duża część z Was pamięta z dzieciństwa, jak uczyła się jazdy na rowerze. Nieodłącznym atrybutem tego procesu były małe kółeczka doczepiane do tylnego koła albo długi kij wkładany w otwór ramy z tyłu rowerka. Można było jechać na czterech kółkach (dwóch dużych i dwóch małych) albo być pchanym przez tatusia (rzadziej mamusię) za drewniany kij. W zasadzie taki widok jest cały czas obecny na podwórkach i w parkach, z tą tylko różnicą, że firmy produkują teraz specjalne długie uchwyty, które można dokręcić do roweru i zamiast kija tatuś lub mamusia trzymają w ręku elegancki pałąk.

Ja będąc dzieckiem, jeździłem rowerkiem z czterema kółkami, a Wy? Szczerze mówiąc nie bardzo pamiętam, ile czasu zajęło mi zanim można było odkręcić małe kółeczka. Czy to były dni, czy tygodnie. Nie wiem jak długo jeżdżą w ten sposób dzieci dzisiaj. Słyszę natomiast od niektórych znajomych będących rodzicami trzylatków, czterolatków, pięciolatków, że nauczenie ich pociech jazdy na rowerze nie jest wcale łatwe i szybkie. Część maluchów nie chce sobie dać odkręcić tych małych kółeczek i chciałyby jeździć z nimi bez końca. Jeśli chodzi o pchanie „kijka” to często biedni tatusiowie nie dają po pewnym czasie rady… Bieganie za rowerkiem i utrzymywanie dziecka w równowadze nie jest, bowiem łatwym zajęciem. Można szybko dostać zadyszki, spocić się, i co najgorsze nadwerężyć kręgosłup. Co więc pozostaje, zapytacie. Czy jest jakiś inny sposób? Otóż jest.

Jeździki i rowerki biegowe

Od kilku lat zapanowała w naszym kraju moda (na szczęścia jest to jedna z tych bardzo pozytywnych mód!) na jeździki i rowerki biegowe. Jeździki były, co prawda znane dużo wcześniej, ale ostatnio jest coraz więcej ich rodzajów i modeli i są bardziej wymagające dla dziecka. Przykład takiego jeździka, który może być jednocześnie hulajnogą po błyskawicznej aranżacji można zobaczyć tutaj https://www.activekid.pl/scootandride-highwaykick-hulajnoga-i-jezdzik-dla-dziecka-2w1-rozowa-pink-1-5-lat Jest to jeździk dla dziecka już od 1 roku życia. Ma trzy kółka, więc jest bardziej stabilny niż rowerek biegowy, który ma dwa koła. Rowerki biegowe są na ogół zalecane dla dzieci od 18 miesiąca życia. Jazda na nich bardzo dobrze wpływa na koordynację ruchową, dziecko uczy się utrzymywać równowagę i wzmacnia mięśnie nóg. Niektóre firmy mają bardzo szeroką ofertę takich pojazdów i produkują modele sportowe. Organizowane są też zawody przełajowe na rowerach biegowych. Przykład modelu sportowego jest tutaj https://www.activekid.pl/rowerek-biegowy-strider-12-sport-pomaranczowy. Ciekawe jest to, że producent oferuje rowery biegowe dla … dorosłych i znajdują one coraz liczniejszą rzeszę nabywców.

activekid.pl sklep internetowy

Rowerek biegowy to znakomite przygotowanie do jazdy na klasycznym rowerku

Oprócz wielu innych zalet jazdy na rowerze biegowym jest jedna podstawowa, o której chcę powiedzieć. To rewelacyjne przygotowanie do jazdy na normalnym rowerze! Dzieci, które jeździły wcześniej na rowerze biegowym na ogół błyskawicznie przesiadają się na rower z pedałkami. Jest jednak pewna tajemnica, co zrobić, żeby taka przesiadka była płynna i w pełni skuteczna. Otóż przesadzenie malucha z rowerka biegowego wprost na klasyczny rowerek może nie zadziałać. Problem leży w tym, że dziecko musi jednocześnie opanować dwie nowe rzeczy. Pierwsza to umiejętność pedałowania, druga to przyzwyczajenie się do większej masy i gabarytów nowego pojazdu. Aby nie wprowadzać tych dwóch elementów naraz należy odkręcić od nowego roweru … pedałki. Tak, może się to wydawać co najmniej dziwne, ale jest naprawdę skuteczne. Pozwala małemu rowerzyście oswoić się z większym i cięższym pojazdem. Należy przy tym pamiętać, żeby wyregulować odpowiednio wysokość siodełka. Dziecko powinno stawiać na podłożu całe stopy (inaczej jest przy jeździe z pedałkami) tak jak to miało miejsce na rowerku biegowym. Dzięki takiemu pośredniemu etapowi, kiedy maluch przyzwyczai się do wagi i wielkości roweru, czasami nawet po kilkudziesięciu minutach dziecko samo chce, żeby dokręcić mu pedałki. Brzmi niewiarygodnie, prawda? A jednak. „Testowane” na własnym dziecku i empirycznie potwierdzone. Zachęcam, zatem do wcześniejszego zainwestowania w rowerek biegowy a wtedy przesiadka na klasyczny rower będzie naprawdę prosta.

Baner dekoracja domu

Leave a Comment

Your email address will not be published.