Wybór mebli do siedzenia wbrew pozorom daje naprawdę duże możliwości. I to nie tylko jeśli chodzi o wybór kolorystyki i rodzajów materiału czy stylistyki, ale także rodzajów mebli.

Krzesła

Krzesła to chyba najbardziej popularny tego rodzaju mebel. Tradycyjne na czterech nogach, znajdują coraz ciekawsze i wymyślne podstawy. Przyjęło się, że krzesło to mebel z oparciem.

b_kolekcja-glenmore

Te bez oparcia nazywane są stołkami lub taboretami. Krzesła posiadające podłokietniki bardzo często zaliczane są już do foteli. Krzesło zatem musi mieć oparcie, nie musi być za to na czterech nogach i ani być drewniane, choć takie rozwiązania są najczęściej spotykane.

Popularność zdobyły metalowe podstawy w formie dwóch zewnętrznych płóz lub jednej, wygiętej w taki sposób, że siadając krzesło delikatnie się ugina. Oprócz ciekawego wizualnie efektu takie rozwiązanie jest także komfortowe. Podstawy te wykonane są ze stali chromowanej lub szczotkowanej.

Siedziska mogą być wykonane jako jedna bryła lub oddzielnie oparcie i siedzisko. W krzesłach dominują trzy rodzaje rozwiązań – siedziska tapicerowane (do tego celu używa się tkanin obiciowych, skór naturalnych lub ekoskór), siedziska z drewna lub MDF i siedziska z tworzyw sztucznych. Często spotykane są rozwiązania mieszane.

Fotele

Następnie mamy fotele. Fotel jest to bardziej komfortowa forma krzesła. Jest bardziej samodzielnym meblem, kiedy z kolei krzesło służy raczej do ustawienia przy stole. Na fotelu możemy usiąść, kiedy oglądamy film, czytamy książkę, relaksujemy się słuchając muzyki, czy na przykład z kubkiem gorącego napoju w jesienno-zimowe wieczory. Fotele są z reguły tapicerowane i mają miękkie wypełnienie. Wyposażone są także w podłokietniki.

Sofa

Swego rodzaju fotelem, tylko przeznaczonym na więcej osób, jest sofa. Jest to nierozkładany mebel posiadający po skrajnych końcach podłokietniki, resztą konstrukcji również bardzo przypomina fotele. Z tego powodu często jest z nimi sprzedawany w komplecie.

b_sofa-3-osobowa-chesterfield-skora-czarna_1

Kanapa

Do siedzenia doskonale nadają się również wszelkiego rodzaju kanapy, które oprócz funkcji spania świetnie się sprawdzają i w tej roli. Kanapy ustawiane są przeważnie w pokojach dziennych i służą raczej dla gości. Są pod względem wyglądu i wygody zbliżone do sof.b_naroznik-modulowy-cocncept-1dl-2fbb-otmp_1

Stołki

Innym rodzajem mebli do siedzenia są stołki i taborety. Meble te to krzesła bez oparcia. Służą raczej jako dodatkowe wyposażenie, używa się ich, żeby usiąść na nich na chwilę, na przykład przy stole kuchennym. Są także wygodne w przechowywaniu, bo złożone jeden na drugi zajmują mało miejsca. Stołki wykonywane są z drewna, tworzyw sztucznych, w połączeniu często z metalową podstawą.

Ławki

Mamy także ławki. Tak jak w wypadku fotela, którego sofa jest szerszym, wieloosobowym odpowiednikiem, tak ławka może być tym samym dla stołków i taboretów. Z tą różnicą może, że ławka może mieć oparcie i zewnętrzne podłokietniki. Czy się różni zatem od sof? Jest mniej wygodna, wykonana przeważnie z drewna, rzadziej tapicerowana.

b_kolekcja-westhill-dab_2

Hokery

No i na koniec hokery, tak zwane stołki barowe. Przestrzeń dla siebie znajdą zarówno w kuchniach, przy podwyższonych blatach, jak i domowych ladach barowych. Hokery są wyższe niż krzesła, ale może to być ich jedyna różnica. Zaletą takiego rozwiązania jest spójność stylistyczna we wnętrzu. Przeważnie jednak stołki barowe mają regulowaną za pomocą mechanizmu gazowego wysokość, funkcję obrotową i umieszczone są na charakterystycznej podstawie w formie talerza lub są wyższą wersją krzeseł, które też możesz znaleźć w ofercie.

Hokery Igloo transparentne

Hokery Igloo transparentne