Wybór odpowiedniej sofy to święty Graal dla poszukujących prawdziwego domowego relaksu.

Rynek jest bogaty, trudniej odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy. Sofa w salonie to punkt centralny, skupiający największą uwagę i nie chodzi tylko o marzenie o jak najszybszym znalezieniu się na niej, choć nie da się ukryć, że jej wygoda jest mimo wszystko chyba najważniejsza – w końcu odpoczynek w życiu jest kwestią bardzo istotną.

Miękkość vs. twardość

Wygoda to nie tylko miękkość, czasem wręcz przeciwnie – sztywne, na pozór twarde kanapy zapewniają dużo większy komfort. Do tego dochodzą takie kwestie jak oparcie na plecy i ogólna ergonomia mebla.

Piękne, designerskie meble nie zawsze zaoferują ci to, czego szukasz. Kiedy uroda nie idzie w parze z jego funkcjonalnością powinny ci się zapalić lampki ostrzegawcze.

Tak więc przede wszystkim zacznij od tego do czego ci posłuży kanapa. Jeśli tylko do popołudniowego relaksu, połączonego z oglądaniem telewizji czy czytaniem książki to wybór miękkiej wygodnej kanapy, w której możesz zapaść się głęboko i która stanowi oparcie dla całego ciała, łącznie z głową, może okazać się bardzo trafiony.

Jeśli jednak stanowi ona również element części jadalnej, takiej w której przyjmujesz przyjaciół czy rodzinę na kawie, a także w razie potrzeby chcesz, żeby mogli na niej nocować lub też nawet stanowi część twojej własnej sypialni, wówczas kanapa musi być wyższa, sztywniejsza, posiadać system sprężynowy, który dopasowuje mebel do kształtu i pozycji ciała, a jednocześnie się nie odkształca.

b_naroznik-modulowy-cocncept-1dl-2fbb-otmp_1

Warto też zadbać o wygodne poduchy, które podniosą komfort.

Jeśli kanapa stanowi mebel do spania musi mieć funkcję rozkładania. W przypadku częstego użytkowania warto zwrócić uwagę na łatwość jej obsługi.

b_naroznik-flow-fn-140

Dobrym rozwiązaniem są kanapy modułowe, które możesz zestawiać ze sobą w różnych konfiguracjach – może stanowić jedną dużą kanapę, przechodzić w mniejsze, fotele czy pufy.

Po drugie materiał

Materiał też jest czynnikiem rzutującym na wygodę mebla. Elegancko wyglądające ekoskóry czy skóry mogą się okazać mało komfortowe, jeśli spędzasz na nich długie godziny, zwłaszcza latem. Nie jest to też najlepsze rozwiązanie przy małych dzieciach i zwierzętach.

b_sofa-3-osobowa-chesterfield-skora-czarna_1

Pikowane obicia są też ryzykowne – szybciej zbiera się w nich brud. Zastanów się nad tkaninami antystatycznymi lub zdejmowanymi pokrowcami, które mają wiele zalet – możesz je łatwiej wyprać, ale także wymienić na inne, bardziej lub mniej wzorzyste czy kolorowe odmieniając tym samym oblicze swojego salonu.

Najlepiej gdyby materiał był łatwo zmywalny, przepuszczający powietrze, wytrzymały, ale też przyjemny w dotyku.

Jeśli mebel wystawiony jest na częstą eksploatację zwróć baczniejszą uwagę na tzw. liczbę cykli – taki mebel ma trwalszą tapicerkę i wypełnienie, więc w dobrej formie posłuży ci dłużej.

Wielkość

Wszystko znowu zależy od twoich indywidualnych potrzeb, musisz wziąć też pod uwagę przestrzeń w swoim mieszkaniu, jego układ funkcjonalny.

Czasem lepiej sprawdzi się kanapa, a czasem narożnik. Jeśli posiadasz dużą przestrzeń to wcale nie oznacza, że większy mebel będzie lepszy – specjaliści radzą pomyśleć na przykład o dwóch sofach ustawionych naprzeciwko siebie czy dodatkowych fotelach – łatwiej się wtedy rozmawia z gośćmi.

b_kolekcja-ohio

Kolor

Jeśli dysponujesz dużą powierzchnią mocny akcent kolorystyczny może być dobrym rozwiązaniem. Jednak przy małych przestrzeniach dobrym pomysłem może być wybranie koloru zbliżonego do koloru ścian, wówczas kanapa wtopi się nieco w tło, co odciąży optycznie przestrzeń, nie zdominuje jej.

I znowu, jeśli w domu masz dzieci czy zwierzęta na jasnych, jednolitych kolorach szybciej widać plamy i zabrudzenia. Ale technologia idzie naprzód i na to na pewno znajdą się wkrótce rozwiązania.

b_sofa-yakima_3